Bakan Yardımcısı Akman, 81 İlde KAGEM Ormanları Projesi Açılış Töreni ve Ağaç Dikme Şenliğine katılım sağladı Haberler > HABERLER25.10.2014     
Orman Genel Müdürlüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) arasında, 13 Mayıs 2014 tarihinde imzalanan Ağaçlandırma İşbirliği Protokolü kapsamında 25 Ekim 2014 tarihinde Ankara-Çubuk’ta organize edilen fidan dikim merasimiyle ilk fidanlar toprakla buluşturuldu.Törende bir konuşma yapan Dr. Nurettin Akman, “İnsan kaynaklı olan çevre kirliliği, ormansızlaşma ve kuraklık gibi problemlerin çözüm yollarından en etkili olanı, insanların bu sorunlar hakkında bilgilendirilmesi, çevreye etkileri konusunda farkındalık düzeylerinin ve koruma davranışlarının geliştirilmesidir. Bu süreçte, ailelerin bilinçlenmesi ve farkındalık kazanması son derece kilit rol oynamaktadır” sözleriyle KAGEM’in başlattığı projenin önemini vurguladı.


Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından son 12 yılda orman varlığının dokuz yüz bin hektar arttırıldığını, fidan üretiminin 6 katına çıkarıldığını kaydeden Akman, 2008-2012 yılları arasında gerçekleştirilen ağaçlandırma seferberliği ile neredeyse Belçika’nın yüz ölçümü kadar bir alan ağaçlandırıldığını belirtti.Bakan Yardımcısı Akman, ağaçlandırma faaliyetleri gerçekleştirecek tüm sivil toplum kuruluşlarına proje süresi ve sonrasında gerekli her türlü desteği vereceklerini bildirerek, “Ağaç, orman, yeşil bizim geleneksel kültürümüzün vazgeçilmez bir değeridir. Büyüklerimizden gördüğümüz bu değeri yaşatmak ve bu felsefeyi gelecek kuşaklara aktarmak adına yapılan bu proje için Diyanet İşleri Vakfımıza, Kadın Aile ve Gençlik Merkezi yöneticilerimize, Orman Genel Müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.


Merasime Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şeker, Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan,  Çubuk Müftüsü Bilal Kara, Ağaçlandırma Dairesi Başkanı İbrahim Yüzer, Ankara Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya,  Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi Müdürü Hicret Toprak, Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti II. Başkanı Mazhar Bilgin ile birlikte, basın kuruluşları temsilcileri ve yöre halkı iştirak etti.Konuşmaların ardından fidan dikimi yapıldı.

Protokolün geçerli olacağı 5 yıl süresince, KAGEM ve 81 ildeki KAGEM Şube üyeleri ve çalışanlarının adına sertifikası olacak şekilde toplamda 1100 hektar alanda 4.050.000 fidan dikilerek KAGEM Ormanları oluşturulması hedefleniyor. Proje kapsamında ayrıca bilinçlendirme ve eğitim faaliyetlerine de yer verilmesi planlanıyor.

  
-->