AK Parti Tüzüğü AK İcraatlarF-35 SAVAŞ UÇAĞI PROJESİ İLE İLGİLİ KANUN MECLİSTE KABUL EDİLDİ. Haberler > ARŞİV


Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük askeri projesi olan F-35 Savaş Uçağı Projesi ile ilgili kanun Mecliste kabul edildi.
Türk Silahlı Kuvvetlerimizin hali hazır kullanmakta olduğu F-16 uçaklarımızın kulanım ömürlerini 2010 yılında doldurmaları ile ana muhabere savaş uçağı ihtiyacımızın karşılanması için yeni nesil savaş uçağı diye de tabir edilen F-35 Savaş Uçakları Projesi ile ilgili Kanun TBMM’de kabul edildi. Kanun ile ilgili AK PARTİ Grubu adına 20 dakikalık bir konuşma yapan Çankırı Milletvekili Sn. Dr. Nurettin AKMAN’ın konuşması özet olarak şöyledir. “YENİ NESİL SAVAŞ UÇAĞI YANİ F-35 UÇAKLARI, DÜNYANIN EN İLERİ TEKNOLOJİSİNE SAHİP UÇAKLARI OLARAK TASARLANMAKTADIR. ABD ÖNCÜLÜĞÜNDE BAŞLATILAN VE 9 ÜLKENİN ORTAKLAŞA KATILDIĞI MÜŞTEREK TAARRUZ UÇAĞI PROGRAMINA TÜRKİYE BİRİNCİ SEVİYEDE KATILIM SAĞLAMIŞTIR. F-35 UÇAKLARI GELECEĞİN SAVAŞ UÇAKLARIDIR. BU UÇAKLAR İLE ÜLKEMİZ SİLAHLI KUVVETLERİNİN HAREKÂT ETKİNLİĞİ VE CAYDIRICILIĞI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTACAK, DOSTA GÜVEN, DÜŞMANA KORKU SALACAK BÖLGEDE GÜVEN VE İSTİKRARA KATKI SALAYACAKTIR.” Dedi. Bu uçakların özellikleriyle ilgili de bilgi veren Dr. AKMAN F-35 Taarruz Uçağının “İNSAN TARAFINDAN KULLANILAN EN SON SAVAŞ UÇAĞI OLACAĞI, SAHİP OLDUĞU UZUN ERİMLİ RADARI, HASSAS ALGILAYICILARI ve ETKİN ELEKTRONİK HARP SİSTEMİ, RADARLARA DÜŞÜK GÖRÜNÜRLÜK İLE RADARA YAKALANMAYAN GÖVDELERİ, MANEVRA YETENEKLERİ VE HEDEFİ AFFETMEYEN DONANIMLARI İLE TAM BİR TEKNOLOJİ HARİKASI” olduğunu söyledi.
F-35 Savaş Uçaklarının önümüzdeki 40 yıl boyunca göklere hakim olacağını ifade eden Dr. AKMAN bir uçağın maliyetinin yaklaşık olarak 70-75 milyon dolar olacağını, Türkiye ilk teslim tarihi OLAN 2014 yılından itibaren toplam 100 adet alacağını söyledi.
“CUMHURİYET TARİHİMİZDE İLK DEFA TANKIMIZI, SAVAŞ GEMİMİZİ, İNSANSIZ UÇAĞIMIZI, ELEKTRONİK HARP SİSTEMLERİMİZİ KENDİ FİRMALARIMIZ TASARLIYOR. ÜRETİMLERİNİ DE KENDİ FİRMALARIMIZ GERÇEKLEŞTİRECEKTİR. SAVUNMA SANAYİMİZİN CİROSU İLK DEFA 2 MİLYAR DOLARI, İHRACATI İSE İLK DEFA 400 MİLYON DOLARI GEÇMİŞ BULUNMAKTADIR. BU NOKTAYA GELİNMESİNDE EMEĞİ GEÇEN TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ VE MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI PERSONELİNİ TEBRİK EDİYORUM.” Dedi.
Türkiye’ye yaklaşık olarak 11 Milyar $ malolacak bu proje ile Türkiye’deki TAI, ASELSAN gibi büyük firmalar 5.5 Milyar $’lık iş alımı gerçekleştireceklerdir. Gerekli yasal düzenlemeler yapılarak ÇANKIRI’daki Silah Fabrikası (ÇANSAŞ) başta olmak üzere MKE’ye bağlı fabrikalarda bu işlerin yapılabileceği bir konuma getirilmelidir diyen Dr. AKMAN “SEÇİM BÖLGEM OLAN ÇANKIRI’DA 1977 YILINDA YAPIMINA BAŞLANIP, 1986 YILINDA ÇOK BÜYÜK EMEK VE MALİ KAYNAK KULLANIMI İLE ÜRETİME AÇILAN MAKİNE KİMYA ENDÜSTRİSİ ÇANKIRI SİLAH FABRİKASI (ÇANSAŞ) 6-7 YIL ÖNCESİ KAPANMA NOKTASINA GELMİŞTİ. BÜYÜK GAYRETLERLE BUGÜN YERLİ ÜRETİM GERÇEKLEŞTİRİLMEKTE VE %50 KAPASİTESİ İLE AYAKTA DURDURULMAYA ÇALIŞILMAKTADIR. DİLİYOR VE ARZU EDİYORUZ Kİ; YAPILACAK MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ SONUCU BU TÜR İŞ ALIMLARINDAN ÇANKIRI’DAKİ SİLAH FABRİKASININ DA İSTİFADE ETTİRİLMESİ İLE İSTİHDAMIN %100 KAPASİTEYE ÇIKARILMASI İLİMİZİN İŞ HAYATINI ÇOK ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ETKİLEYECEKTİR.” Diyerek projenin ülkemize, milletimize, Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı olmasını dileyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

4.11.2008  


2007 Genel Seçim Sonuçları
2007 Çankırı Genel Seçim Sonuçları

Henüz bir duyurumuz yok Çankırıdaki ekonomik gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz ?

  Olumlu
  Olumsuz
  Fikrim yok


Diğer Anketler  Tüm Hakları Saklıdır © 2023