AK Parti Tüzüğü AK İcraatlarÇANKIRI´DA SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROJELERİ !!! Haberler > ARŞİV


ÇANKIRI Milletvekili Dr. Nurettin AKMAN "AK PARTİ Hükümetleri olarak insanımıza verdiğimiz sağlık hizmetinin devletin sağladığı bir lütuf değil, bir hakkın teslimi olduğunu ifade etti...

AK PARTİ Hükümetleri olarak insanımıza verdiğimiz sağlık hizmetinin devletin sağladığı bir lütuf değil, bir hakkın teslimi olduğu inancıyla; vatandaşlarımızın etkili, hakkaniyetli, kolayca ulaştığı, kaliteli sağlık hizmeti alabilmesi için “Türkiye Sağlıkta Dönüşüm Programı” hazırlanarak uygulamaya konulmuştur. Bu bağlamda Çankırı’da gerçekleştirilen hizmetleri ÇANKIRI Milletvekili Dr. Nurettin AKMAN şöyle ifade etmiştir.

112 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ
2002 yılında ÇANKIRI Kırsalında yaşayan vatandaşlarımızın %22’sine 112 Acil Sağlık Hizmeti verilirken bugün 34 kara ambulans, 1 adet kar paletli ambulans ve hava ambulansı ile ilimizin her köşesine bu hizmet ulaştırılmaktadır. Hava ambulansı (uçak) ile ÇANKIRI’da bugüne kadar ihtiyacı olan 68 hasta gerekli hastanelere nakledilmiştir.
AK PARTİ iktidarında önce ÇANKIRI’da mevcut 2 ambulansla yılda yaklaşık 1600 vaka taşınırken bugün taşınan acil hasta sayısı yaklaşık 8 Bine ulaşmıştır.

KORUYUCU VE TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ
Koruyucu Sağlık Hizmetlerinde büyük bir seferberlik başlatılmış, bu amaçla ayrılan ödenek 2009 yılında 1.1 Milyon TL’ye ulaşmıştır.
Aşılama oranları %86’dan %97’ye çıkarılmıştır. Son yıllarda ilimizde kızamık görülmemiştir. Yine bulaşıcı hastalıklarla da mücadele edilmekte olup, 2009 yılında ilimizde tifo vakasına rastlanılmamıştır.

SAĞLIK OCAKLARINDAN AİLE HEKİMLİĞİNE
ÇANKIRI’mızda 15 Ekim 2008 tarihi itibariyle Aile Hekimliğine geçmiş bulunmaktayız. 46 aile hekimimizle 190 bin nüfusa, 19 Aile Sağlığı Merkezi ve 12 Toplum Sağlığı Merkezinde hizmet verilmektedir.
Artık istenildiğinde kapısını çalabileceğimiz, istenildiğinde telefonla danışılabilecek, üstelik hiçbir ücret ödenmeyeceği aile doktorları hizmet vermektedir.

TEDAVİ HİZMETLERİ
Kamu Hastaneleri tek çatı altında toplandı. Özel kuruluşlardan yararlanma imkanı getirildi. Kamu-Özel demeden hastanelerin kapısı tüm vatandaşlarmıza açıldı.
Hastanelerimizde her hekime özel bir muayene odası tahsis edildi. Bu sayede ÇANKIRI’daki hastanelerde 2002’de 306 bin muayene yapılmışken 2009 yılında 773 bin muayene yapılmıştır.
Tüm hastanelerimiz modern cihazlarla donatılmıştır. Önceden böbrek hastalarının ne çileler çektiğini hepimiz çok iyi biliriz. Bugün diyaliz hastaları evinden alınıyor, evine bırakılıyor, hiçbir ücret ödemiyorlar. İlimizde 2002’de 14 diyaliz cihazı varken bu sayı bugün 25’e çıkarılmıştır.

İNSAN KAYNAKLARI
İktidarımız döneminde ilimize önemli sayıda sağlık personeli atamaları yapılmıştır. Atamalarda şeffaflık ve hakkaniyet sağlanmıştır.
2002 yılında ÇANKIRI’da 35 uzman tabip varken bugün bu sayı 72’ye çıkarılmıştır. Yine 58 olan pratisyen hekim sayısı 88’e ebe ve hemşire sayısı da 332’ye çıkarılmıştır.
Yine Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri kurulmak suretiyle ilimiz ve ilçelerimizde insanımıza önemli bir hizmet verilmeye devam edilmektedir

SAĞLIK YATIRIMLARI
İktidarımız döneminde ÇANKIRI İlimiz için sağlık yatırımlarına toplam 47 Milyon TL (İnşaat, onarım, donanım, taşıt ve bedelleri) harcanmıştır.

2003 yılı öncesi Devralınıp Tamamlanan İnşaatlar:
* 40 Yataklı Ilgaz Devlet Hastanesi Yeni Bölümü
* 50 Yataklı Şabanözü Dr. Sami Baran İlçe Hastanesi ve 10 Daireli Lojmanı
* Yapraklı Yüklü Beldesi Sağlık Ocağı
* Kızılırmak Bayanpınar Sağlık Evi

Hükümetimiz Döneminde Başladığımız ve Tamamladığımız İnşaatlar:
* 150 Yataklı Merkez Devlet Hastanesi
* Çerkeş Devlet Hastanesi Acil Servis ve Ameliyathanesi
* Kurşunlu Devlet Hastanesi Diyaliz Ünitesi
* 2 Adet Sağlık Ocağı

Yapımı Planlanan İnşaatlar
* 100 Yataklı ÇANKIRI Merkez Devlet Hastanesi Revize Blok
* 30 Yataklı Çerkeş Devlet Hastanesi

 
Bu iki hastane ile ilgili proje çalışmaları Sağlık Bakanlığı’nca yürütülmektedir.


Ülkemizde ve İlimizde sağlıkta geçmiş dönemlerle kıyas kabul etmeyen bir dönüşüm süreci yaşanmaktadır. “Sağlıkta Dönüşüm Programı” kaynakların optimum kullanımını sağlayarak etkili, verimli ve hakkaniyetli bir sağlık sistemi oluşturmuştur. Halkımızın sağlık hizmet sunumundan memnuniyeti artmıştır. Hizmetimizin kalitesini artırmaya ve eksiklerimizi tamamlamaya devam edeceğiz.
Hedefimiz sağlıklı bir ÇANKIRI, Sağlıklı bir TÜRKİYE’dir. Bunu hep birlikte başardık ve başarıyoruz.

13.11.2010  


2007 Genel Seçim Sonuçları
2007 Çankırı Genel Seçim Sonuçları

Henüz bir duyurumuz yok Çankırıdaki ekonomik gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz ?

  Olumlu
  Olumsuz
  Fikrim yok


Diğer Anketler  Tüm Hakları Saklıdır © 2023