AK Parti Tüzüğü AK İcraatlarBAŞBAKANLIK TEZKERESİ TBMM´DE KABUL EDİLDİ !!! Haberler > ARŞİV


Türk Silahlı Kuvvetlerine Anayasa’nın 92nci Maddesi Uyarınca Sınır Ötesi Harekat yetkisi verilmesini öngören 17 Ekim 2007 tarihli tezkerenin bir yıl daha uzatılmasını öngören başbakanlık tezkeresi TBMM´de kabul edildi.

Çankırı Milletvekili Dr. Nurettin AKMAN´ın konuşma metni aşağıdadır.

SAYIN BAŞKAN
DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİ;
TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNE ANAYASA’NIN 92NCİ MADDESİ UYARINCA SINIR ÖTESİ HAREKAT YETKİSİ VERİLMESİNİ ÖNGÖREN 17 EKİM 2007 TARİHLİ TEZKERENİN BİR YIL DAHA UZATILMASINI ÖNGÖREN BAŞBAKANLIK TEZKERESİ HAKKINDA ŞAHSIM ADINA SÖZ ALMIŞ BULUNUYORUM. YÜCE HEYETİNİZİ SAYGI İLE SELAMLIYOR, BU VESİLE İLE TERÖRLE MÜCADELEDE ŞEHİT OLAN VATAN EVLATLARINI RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM.
SAYGIDEĞER ARKADAŞLARIM;
TERÖR BİR ÜLKEDE ANARŞİ VE KAOSU TETİKLEYEN, DEVLETİ VATANDAŞLARI NEZDİNDE ACZE DÜŞÜRMEK İSTEYEN, TOPLUM İÇİNE KORKU VE DEHŞET SAÇAN ÇOK CİDDİ BİR GÜVENLİK SORUNUDUR. TERÖRÜN GÜCÜ; KORKUTMA, SİNDİRME, YILDIRMA, ÖLDÜRME VE HER TÜRLÜ VAHŞET YÖNTEMLERİ İLE DEVLETİN ZAAF İÇİNDE OLDUĞU GÖRÜNTÜSÜNÜ TAKİPÇİLERİNE VERMEK VE ONLARI BU DURUMA İNANDIRMAKTAN GELİR.
BÖLÜCÜ TERÖR; TÜRKİYE’NİN SON 25 YILINA DAMGASINI VURAN EN ÖNEMLİ TOPLUMSAL OLAYDIR. TERÖR OLUŞUMU VE ORTAYA ÇIKARDIĞI SONUÇLAR İTİBARİYLE ADETA TOPLUMSAL TRAVMAYA DÖNÜŞMÜŞ, İNSANLARIN ZİHİNLERİNDE KAYBOLMAZ DERİN İZLER BIRAKMIŞ VE BIRAKMAYA DA DEVAM ETMEKTEDİR.
GERİYE DÖNÜP BAKTIĞIMIZDA TERÖR 25 YILDA; 40 BİNE YAKIN VATANDAŞIMIZIN CANINA MAL OLMUŞ, ON BİNLERCESİ YARALANMIŞ VE SAKAT KALMIŞTIR. BU SÜREÇTE DEVLET BİNLERCE GÜVENLİK VE KAMU GÖREVLİSİNİ ŞEHİT VERMİŞ, BİRKAÇ YÜZ MİLYAR DOLAR MADDİ KAYBA UĞRAYARAK ÖZELLİKLE DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE KAMU HİZMETLERİNİ SUNMADA BÜYÜK ZORLUKLAR YAŞANMIŞ VE ÜLKE EKONOMİSİ AĞIR BİR YÜKÜN ALTINA GİRMİŞTİR.
TERÖR DÖNEMLERİNDE UZUN YILLAR KOALİSYONLARLA YÖNETİLEN TÜRKİYE; AK PARTİ’NİN İKTİDARI İLE GÜVEN VE İSTİKRAR ORTAMINA KAVUŞMUŞ, REFAH DÜZEYİ ARTMIŞ, AB SÜRECİNDE ÇIKARILAN UYUM YASALARI İLE DE BİR ÇOK ALANDA DEMOKRATİK AÇILIMLAR GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR.
SAYIN BAŞKAN
DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİ;
GEÇEN SÜREÇ İÇERİSİNDE HÜKÜMETİMİZCE TERÖRÜN SİYASİ BOYUTU İLE İLGİLİ OLARAK BÜYÜK YÜKÜMLÜLÜKLER ÜSTLENİLMİŞTİR. SAYIN BAŞBAKANIMIZ ABD BAŞKANI İLE GÖRÜŞMESİ SONUCU; ABD PKK’YI DÜŞMAN İLAN ETMİŞ, AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNE DURUM İYİ ANLATILMIŞ, AVRUPA BİRLİĞİ İLK DEFA PKK’YI TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK KABUL ETMİŞ, DTP ARANARAK PKK TERÖR ÖRGÜTÜ İLE ARASINDA MESAFE KONULMASI İSTENİLMİŞTİR. DIŞ İŞLERİ BAKANIMIZCA ARAP ÜLKELERİ BİLGİLENDİRİLMİŞ, IRAK MERKEZİ HÜKÜMETİ İKNA EDİLMİŞ VE NETİCEDE TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ NOKTA OPERASYONLARINA BAŞLAMIŞTIR.
BÜTÜN BUNLARIN SONUCU OLARAK IRAK MERKEZİ HÜKÜMETİ’NİN VE KUZEY IRAK KÜRT YÖNETİMİNİN GERÇEĞİ GÖRMESİ İLE PKK BÜROLARININ KAPATILMASI, KUZEYDE KONTROL NOKTALARININ OLUŞTURULMASI VE PKK’NIN LOJİSTİK DESTEĞİNİN KESİLMİŞ OLMASI İLE ÖRGÜT ÇÖZÜLME NOKTASINA GELMİŞTİR.
SN. BAŞKAN
DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİ;
DAĞLICA BASKINI İLE ADETA İNTİHAR YOLUNU SEÇEN TERÖR ÖRGÜTÜ KAN KAYBETMEYE BAŞLAMIŞTIR. 2 YIL ÖNCE YÜCE MECLİSİMİZİN ONAYI İLE AK PARTİ, CHP VE MHP’NİN TAM DESTEĞİ İLE ÇIKARTILAN TEZKERE TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ’NE SINIR ÖTESİ HAREKAT YAPMA İMKANI VERMİŞTİR. 17 EKİM 2007 VE 08 EKİM 2008’DE ÇIKARILAN BU İKİ TEZKERE İLE VERİLEN YETKİ SONRASI;
TERÖRLE MÜCADELENİN ASKERİ BOYUTUNDA TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ 16 ARALIK 2007 TARİHİNDEN BAŞLAYARAK TERÖR UNSURLARINA KARŞI ….. HAVA HAREKATI VE 21 ŞUBAT 2008’DE SÜRESİ VE ALANI İTİBARİYLE DE SINIRLI BİR KARA HAREKATI GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR.
BU ASKERİ MÜDAHALELERLE TERÖR ÖRGÜTÜNE BÜYÜK DARBELER İNDİRİLMİŞ; MUHAREBE, HABERLEŞME VASITALARI, YERLEŞİM YERLERİ MALZEMELİK VE CEPHANELİKLERİ, SIĞINAKLARI EYLEMLERİN PLANLANDIĞI VE YÖNETİLDİĞİ ALANLARI İÇEREN ÇOK SAYIDA HEDEF İMHA EDİLMİŞ, PKK AĞIR ZAYİATLAR VERMİŞ VE HAREKAT ALANI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE DARALTILMIŞ, ÖRGÜT PSİKOLOJİK ÇÖKÜNTÜYE UĞRAMIŞTIR. ÇOK ZOR ŞARTLARDA VE EKSİ 20 DERECEDE GERÇEKLEŞTİRİLEN BU GÖREVLER BÜYÜK BİR BAŞARI İLE İCRA EDİLMİŞTİR. TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ’NİN BU BAŞARISI HER TÜRLÜ TAKDİRİN ÜSTÜNDEDİR.
SAYIN BAŞKAN
DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİ;
BUGÜN TERÖR BİTMİŞ OLSAYDI, TEZKERENİN SÜRESİNİN UZATILMASI TEKLİFİ YÜCE MECLİSİMİZİN HUZURUNA GETİRİLMEZDİ. ANCAK TERÖR MÜNFERİT DE OLSA CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR. GÜN GEÇMİYOR Kİ BİR EVE ATEŞ DÜŞMESİN.
BU ACILARI DİNDİRMEK BU ATEŞİ SÖNDÜRMEK İÇİN BUGÜNE KADAR MİLLETÇE BİR VE BÜTÜN OLDUK. BÜTÜN İTİLAFLARIMIZI, FARKLILIKLARIMIZI BİR KENARA BIRAKTIK. MUKADDESAT DÜŞMANI, CAN DÜŞMANI, HAYAT DÜŞMANI, MASUMİYET DÜŞMANI BU TERÖR ÖRGÜTÜ YÜZÜNDEN NE KARDEŞLİĞİMİZDEN, NE BİRLİĞİMİZDEN NE BÜTÜNLÜĞÜMÜZDEN VAZGEÇERİZ. KARDEŞLİĞİMİZE, MUHABBETİMİZE, SEVGİMİZE, DAYANIŞMA RUHUMUZA, ÜLKE BÜTÜNLÜĞÜMÜZE, MEDENİYET İDDİAMIZA KASTEDEN HAİNLER BU TOPRAKLARDAN ER VEYA GEÇ TECRİT OLACAKLARDIR.
TERÖR ÖRGÜTÜNÜN HEDEFİ; MİLLETİMİZİN BİRLİK VE BERABERLİĞİ, İNSANLARIMIZIN ASIRLAR ÖNCESİNDEN BUGÜNLERE TAŞIDIĞI DOSTLUK VE KARDEŞLİK HUKUKUDUR. TÜRKİYE’NİN HUZUR VE İSTİKRARIDIR.
SAYIN BAŞKAN
DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİ;
YUKARIDA ARZ ETTİĞİM HUSUSLARDAN DOLAYI TERÖR HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ, BUGÜNDE SİYASİ PARTİLERİN VE KURUMLARIN ORTAK DURUŞUNU GEREKTİREN BİR MESELEDİR. BİZE DÜŞEN MECLİS ÇATISI ALTINDA DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜNDE TERÖRLE MÜCADELE DE ORTAK İRADEMİZİ PARTİLER ÜSTÜ BİR ANLAYIŞLA SERGİLEMEKTİR. KAHRAMAN SİLAHLI KUVVETLERİMİZE DESTEK VERMEK HEPİMİZ İÇİN MİLLİ BİR GÖREV VE SORUMLULUKTUR
DİĞER TARAFTAN HÜKÜMETİMİZ; BU KONUNUN ASKERİ BOYUTUNUN YANI SIRA SİYASİ, DİPLOMATİK, EKONOMİK, PSİKOLOJİK, SOSYOLOJİK VE SOSYO EKONOMİK BOYUTU İLE İLGİLİ OLAN ÇALIŞMALARINI DA SÜRDÜRMEKTEDİR. BU ADIMLAR SON 5 YILDA ATILMIŞTIR. RAHATSIZLIKLARIN TEMEL NEDENİ BUNDANDIR. BÖLGE BUGÜNE KADAR GÖRMEDİKLERİNİ BU DÖNEMDE GÖRMEYE BAŞLAMIŞTIR. EĞİTİMDE, SAĞLIKTA, ADALETTE, EMNİYETTE, ULAŞIMDA, ENERJİDE, TARIMDA, TOPLU KONUTA, KENTSEL DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM PROJELERİ HIZLA GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR. BÜTÜN BUNLAR TERÖR ÖRGÜTÜNÜ RAHATSIZ ETMEKTEDİR. ÇÜNKÜ ONLARIN NEMALANDIĞI BÖLGENİN GERİ KALMIŞLIĞIDIR. AÇIKLANAN GAP, DAP PROJELERİNDEN CİDDİ MANADA RAHATSIZ OLMUŞLARDIR. ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE 15 KATRİLYONUN ÜZERİNDE BİR YATIRIM BU BÖLGEYE HAYAT VERECEK, 2,5 MİLYON İNSANIMIZA İSTİHDAM SAĞLAYACAKTIR. DEMOKRATİK AÇILIMIN GETİRECEĞİ İMKANLARLA DA BÖLGE TERÖRÜN KISKACINDAN KURTULACAK VE HUZUR BULACAKTIR.
SAYIN BAŞKAN
DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİ;
SINIR ÖTESİ OPERASYONA İLİŞKİN TEZKERENİN TERÖR ÖRGÜTÜ ÜZERİNDE CİDDİ BİR CAYDIRICILIK UNSURU OLACAĞI MUHAKKAKTIR.
YÜCE MECLİSİMİZİN HÜKÜMETİMİZE VERECEĞİ SINIR ÖTESİ HAREKAT YETKİSİNİN, HÜKÜMETİMİZ VE SİLAHLI KUVVETLERİMİZ TARAFINDAN EN ETKİLİ ŞEKİLDE KULLANACAĞINA DAİR İNANCIMI İFADE EDERKEN GÖRÜŞÜMÜN OLUMLU OLDUĞUNU BELİRTİR, TEZKERENİN HAYIRLI OLMASI DİLEĞİ İLE YÜCE HEYETİNİZİ SAYGI İLE SELAMLIYORUM.

7.10.2009  


2007 Genel Seçim Sonuçları
2007 Çankırı Genel Seçim Sonuçları

Henüz bir duyurumuz yok Çankırıdaki ekonomik gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz ?

  Olumlu
  Olumsuz
  Fikrim yok


Diğer Anketler  Tüm Hakları Saklıdır © 2023