AK Parti Tüzüğü AK İcraatlarÇANKIRI MİLLETVEKİLİ NURETTİN AKMAN ANKARA ÇANKIRILILAR DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ. Haberler > ARŞİV


Çankırı Milletvekili Nurettin Akman 22.07.2008 tarihinde Ankara Çankırılılar Derneği ve Gazetemiz merkezini ziyaret etti.

Çankırı Milletvekili Nurettin Akman Ankara Çankırılılar Derneği ve Gazetemiz merkezini ziyaret etti. Gayet samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette Dernek Başkanı ve gazetemizin editörü Mustafa Sansarlıoğlu, Dernek ve gazete çalışmaları hakkında Akman’a bilgi verdi. Akman’da Çankırı’da yaptığı ziyaretler ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Görüşmelerde Dernek Başkan Yardımcısı Sayın Hüseyin Filiz’de bulundu. Filiz görüşmelerde “Çankırı’nın en önemli sorununun birlik ve beraberlik olmaması. Bütün sıkıntıların temelinde bu var” dedi. Sayın Akman sorularımıza detaylı ve net cevaplar verdi.


AK PARTİ kapatılma davası ile ilgili görüşleriniz nedir?
28 Temmuz itibariyle karar verilecek. Ben kesinlikle kapatılacağına inanmıyorum. Bir ceza almasını da arzu etmiyorum. Çünkü bu partinin temelinde ülkeyi aydınlık yarınlara çıkarma anlayışı vardı. 6 yıllık süreç içerisinde çok büyük çapta bunun gerçekleştiğini gördük. Ülkemiz gündemini belirleyen bir ülke iken bugün uluslar arası gündemi belirleyen ülke haline geldi.
Problemlerimiz var. Ama önümüzdeki süreçler el birliği ile çözülecek ve ülke çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmada belirli yol alacağına inanıyorum. Hedeflediğimiz nokta bu. Çünkü ülkemizin geleceği, siyasetimizin geleceği açısından partimizin kapatılmaması lazım. İddia edilen hususlarla alakalı hiçbir eylem söz konusu değildir. Tamamı milletvekillerinin sözlerine ait hususlardır. Suç unsuru kesinlikle söz konusu değildir. Ben Anayasa Mahkemesinin değerli üyelerinin sağduyulu hareket edeceğine inanıyorum.


Çankırı’da milletvekili sayısı 2’ye düştü. Önümüzdeki dönem hedef yine Çankırı mı?
Şu anda ben Çankırı milletvekiliyim. Bütün gücümle hemşehrilerime, Çankırı’ma, ilçelerime, insanlarıma faydalı olmak için gayret sarfediyorum. Aşağı yukarı 1 aydır Cuma, Cumartesi, Pazar, Pazartesi Çankırı’daydım. İlçelerimizde vatandaşlarımız ile buluştuk, ziyaretler yaptık. Sivil toplum örgütleri ile bir araya geldik. Her gün muhtarlarımızla beraber bu ilçelerimizde saat 13.00’de toplantıda buluştuk. Çankırı’mızın köylerine kadar bir anlamda check-up’ını yaptık. 4–5 yıl içinde hangi hizmetleri hayata geçirdik veya geçirebiliriz bunun analizini yaptık.
Aşağı yukarı 94 bine yakın bir nüfus azalması oldu. Adrese dayalı nüfus sistemi ile 274 bin olan nüfusumuz neredeyse 190 bine düştü. Hal böyle olunca da seçim kurulunun açıklamasına göre milletvekili sayısı 2’ye düştü. Bunun sebebi Ankara’nın ve İstanbul’un Çankırı’ya yakın olması sebebiyle daha önce insanlarımızın hem Ankara’da hem de köyünde kasabasında sayılmış olmasındandır. Malumunuz Türkiye genel nüfusu da 2,5 milyon kadar düştü. Gerçek nüfus ortaya çıktı. Çankırı’daki göçü önlemek için 5044 adet TOKİ Çankırı’ya ev yapıyor. 3000 adet civarında Çankırı Merkezde. Gerçi Çankırı merkezde nüfus azalması yok. Aksine 2000 civarında nüfus artışı var. Sadece ilçe ve beldelerimizde azalma var. 19 beldemizin nüfusu 2000’in altına düştüğü için beldelerimiz kapatılma aşamasında.
CHP bunlarla alakalı bir dava açtı. Henüz bu dava görülmedi. İptal söz konusu olursa aynı şekilde devam edilecek. Ama söz konusu olmazsa Türkiye’de 2000’e yakın bir belde kapatılmış olacak. 19’u da bunun Çankırı’da.


Belediye başkanlıkları için adaylar çıkmaya başladı mı?
Mevcut Belediye Başkanlarımız var. Ağustos ayında biz tatile girdikten sonra ilçelerimizin kongrelerini yapacağız. Çankırı merkez ilçeden başlamak üzere 1 aylık süreç içerisinde eylül sonuna kadar 12 ilçede kongrelerimizi tamamlamış olacağız. Bittikten sonra ise genel seçimlere girilmiş oluyor. O dönemde ortaya çıkacaktırlar diye tahmin ediyorum. Her zaman bize gelen fikirlerimizi soran arkadaşlar var. Onlara tavsiyelerde bulunuyoruz. Çünkü genel merkezimizin bu konu ile ilgili 3 tane prensibi var. 1- Teşkilat temayülü: Aday adayları teşkilat temayülüne girecekler. Teşkilatlarımız aday adaylarımızı kendileri belirleyecekler. Ondan daha önemlisi bağımsız kuruluşlara yaptırılacak olan bir kamuoyu yoklaması söz konusu. En çok oy alan arkadaşımızın ön plana çıkacağını tahmin ediyorum. Tabiî ki halkımızın tercihi birinci öncelik. Son kararı bu noktada genel merkezimiz verecektir.

 
Bize söyleyeceğiniz Çankırı ile ilgili yeni güzel haberleriniz var mı?
Bütün mücadelemiz Çankırı’mızın, gençlerimizin, Çankırı’da yaşayan insanlarımızın aydınlık geleceği. Çankırı’mızın en önemli problemlerinden birisi su problemimizdir. Güldürcek Barajından gelen suyumuza 19 trilyonluk bir ödenek ayrıldı. İnşallah yerel seçimler öncesi Çankırı’dan su akıtmayı hedefliyoruz. Boru fiyatlarının %200 artması sebebiyle Müteahhit’imizin 4 ay bir gecikmesi oldu. Şu anda 4 trilyonluk bir ödenek söz konusu.
Şu anda Çankırı’da doğalgaz altyapısı yapılıyor. Doğalgazımız evlere kadar ulaşıyor.
Üniversitemizde bu günlerde rektör atanması olacak. İnşallah iyi bir başlangıç yaparız diye düşünüyoruz. 3 fakültemiz faaliyette. Kampus çalışmaları ile ilgili proje bir firmaya ihale edildi. Bunun için 12 trilyonluk bir ödenek ayrıldı. Önümüzdeki zor günlerde biter bitmez fakültelerimizin binaları ile alakalı çalışmaları da başlatmış olacağız. Bütün arzumuz yüksek okullarımızın belli bölümlerini ilçelerimize kaydırmaktır.
En önemli projelerin başında yolumuz var. Müteahhitlerimiz harıl harıl çalışıyorlar. Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım ödenek veya söz konusu neye ihtiyaç duyulursa sonuna kadar arkanızdayım dedi. 2008 yılı itibariyle Ankara – Çankırı yolunu bitirmeyi hedefliyoruz. Diğer taraftan Çankırı’mıza yatırımlar büyük bir hızla gelmeye devam ediyor. Kurşunludaki seramik fabrikamız %40 kapasite ile çalışmaya başlayacak. Çerkeş’te traktör yapılıyor. Orada Aytaç, Heytekstil oldukça güzel faaliyette. Değerli hemşehrimiz Namık Tanık 200 trilyonluk bir çimento fabrikası kurma aşamasında. Önümü gördükten sonra faaliyete geçeceğim diye ifade etti. 40 trilyonluk radyatör fabrikası hayata geçiyor. Mobilya fabrikaları ile alakalı yer temin noktasında milli emlak’la görüşmeler halindeyiz. Orta’da iki büyük termik santralle alakalı istimlâk çalışmaları devam ediyor. Uzun vadede 1500 ile 3000 kişi arsında bir çalışan söz konusu olacak. Şabanözü’nde 1200 kişi çalışıyor. O bölgenin Patlayıcı maddeler Organize Sanayi olması için gayret sarfediyoruz. Köydes projesinden bu yıl Çankırı’mıza 4 trilyon ödenek ayrıldı. 4,5 trilyon da köylerimizin elektrik aksamının yenilenmesi için verildi. Şu an ihaleler yapılıyor.
Devlet Demir yollarının atölyesine ilave bir Çelik Ray fabrikası yapılıyor. Karabük Demir Çelik ve Avusturya ortaklı bir şirket birlikte aldılar. Bir idari anlaşmazlık söz konusu. O önümüzdeki günlerde başlayacak.
Yine Makine Kimya’nın Çankırı’daki fabrikasına 50 yeni personel aldık. Oranın kapasitesinin artması için büyük bir gayret içindeyiz. Bütün arzumuz Korgun sanayi bölgesi olsun. Yatırımcılarımızı Çankırı’ya davet ediyoruz.
Ilgaz – Yıldıztepe projesi Danıştay’da durdurulma sonrası turizm tesisi ilan edilmesi ile ilgili kanun yeniden çıktı. Önümüzdeki süreçte bununda takipçisi olacağız. Çankırı’mız ilçeleri ile güzel bir gelecek vaat ediyor.
Sizlerinde bu anlamda Çankırı’mıza verdiğiniz destekten dolayı şükranlarımı sunuyorum.

4.11.2008  


2007 Genel Seçim Sonuçları
2007 Çankırı Genel Seçim Sonuçları

Henüz bir duyurumuz yok Çankırıdaki ekonomik gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz ?

  Olumlu
  Olumsuz
  Fikrim yok


Diğer Anketler  Tüm Hakları Saklıdır © 2023